U Craiova a încheiat seria meciurilor fără gol marcat

U Craiova a încheiat seria meciurilor fără gol marcat, dar continuă seria remizelor, după 1-1 în deplasare cu Astra Giurgiu. Gazdele au deschis scorul dintr-o fază fixă, prin Hugo de Sousa, în minutul 16, iar Alex Cicâldău a egalat în prelungirile primei reprize, cu un şut de la 16 metri, după o pasă a lui Nistor.

Mamut şi Câmpanu au ratat alte ocazii în prima repriză, iar Astra a avut o şansă uriaşă de a face 2-0, prin Stahl. În partea secundă nu au mai apărut oportunităţi de gol la nicio poartă, însă arbitrul Radu Petrescu a refuzat o lovitură de pedeapsă Universităţii, după un henţ în careul gazdelor, în minutul 62.

Astra Giurgiu: Lazar (Popa ’27)- De Sousa, Graovac, Găman, Şerban (Canadjija ‘9) – Crepulja – Stahl (V. Gheorghe ’46), Răduţ, Budescu, Bruno – Montini (Merloi ’72). Antrenor: Eugen Neagoe.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Nistor (Căpăţână ’83), Mateiu, Cicâldău – Câmpanu (Bărbuţ ’35), Mamut (Ivan ’63), Ofosu (Baiaram ’63). Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitru: Radu Petrescu.

Ştiinţa are 33 de puncte după 17 etape, ocupă locul 3 şi poate rămâne la 6 puncte de liderul FCSB, dacă acesta se impune la Viitorul.