Universitatea a pierdut punctele cu FCSB, dar şi primul loc

Universitatea Craiova a pierdut, scor 0-2, în faţa formaţiei FCSB. Dennis Man (min. 40 şi 55) a punctat pentru oaspeţi în duelul care a închis etapa cu numărul 14.

Prima parte a meciului din Bănie a arătat un joc echilibrat, dar marile ocazii au aparţinut Craiovei. Andrei Vlad a avut două intervenţii salvatoare la şuturile lui Ivan Mamut (min. 21) şi Alexandru Cicâldău (min. 34). Totuşi, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. În minutul 40, Florinel Coman a pasat excelent pentru Man, iar acesta nu a ratat ţinta.

Acelaşi jucător al FCSB-ului a majorat scorul în minutul 55. La fel ca la prima reuşită, fundaşii Ştiinţei nu au ieşit bine la ofsaid,  iar bucureştenii au profitat.

Oaspeţii au continuat să fie periculoşi, iar Olaru a lovit bara porţii apărate de Pigliacelli în minutul 61. Chiar şi la un avantaj de două goluri, FCSB a mai avut ocazii importante, Pigliacelli a avut mai multe parade. Oltenii nu au mai emis pretenţii şi meciul s-a încheiat 0-2.

Pentru trupa lui Corneliu Papură urmează jocul cu CFR Cluj, de marţi, 22 decembrie, ora 21:00.